Sprawozdanie z działalności Specjalistycznej Poradni Rodzinnej "Domowe Ognisko" za rok 2010
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna została powołana dekretem biskupa Zygmunta Zimowskiego 14 grudnia 2007 r. Jej siedziba mieści w Radomiu, przy ul. Głównej 16. Lokal Poradni mieściła się w pomieszczeniach Parafii św. Kazimierza.
Wiele małżeństw i rodzin przeżywa różne poważne problemy związane z nieumiejętnością komunikacji, uczciwością małżeńską, z rozłąką, z problemami na tle finansowym, w niepoukładanych relacjach wewnątrzmałżeńskich, kontaktach z dziećmi czy rodzicami. W związku z tym wiele małżeństw nie radzi sobie z agresją spowodowaną nadużywaniem alkoholu, uzależnieniem od Internetu, hazardu. W wielu małżeństwach dochodzi do przemocy fizycznej, psychicznej, wykorzystywania seksualnego. Widać także problemy rodziców związanych z wychowaniem dzieci.
Istnieje zatem ogromne zapotrzebowanie na korzystanie z pomocy specjalistów w dziedzinie małżeńskiej i rodzinnej. Jest to także duże wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za życie społeczne: samorządów, Kościoła, instytucji pozarządowych aby dać wsparcie małżonkom przeżywającym różne kryzysy.
W tym celu została powołana Specjalistyczna Poradnia Rodzinna. Dzięki niej skłóceni i zagubieni małżonkowie i rodzice mogli skorzystać z pomocy różnych specjalistów tj. psycholog, prawnik, pedagog, mediator, doradca życia rodzinnego, lekarz, duszpasterz rodzin.
Dzięki pomocy specjalistów osoby korzystające z Poradni:
? otrzymały pomoc psychologiczną, prawną, pedagogiczną, medyczną, duszpasterską, mediacyjną;
? otrzymały wiedzę z zakresu psychologii, prawa, medycyny, metod planowania rodziny, wskazań Kościoła odnośnie małżeństwa i rodziny;
? otrzymały jasne przesłanie dotyczące ratowania małżeństwa jako dobra samych małżonków i ich dzieci;
? w bardziej świadomy sposób podjęły obowiązki wynikająca z przysięgi małżeńskiej i posiadania dzieci;
? otrzymały wsparcie w przezwyciężaniu kryzysów małżeńskich spowodowanych przez: konflikty, zdradę, rozłąkę, odejście współmałżonka, wpływ osób trzecich;
? uzyskały pomoc w radzeniu sobie ze stresem, przeżyciami traumatycznymi tj.: przemoc, śmierć współmałżonka, dziecka, dokonaną aborcję;
? nabyły umiejętności pokojowego rozwiązywania nabrzmiałych problemów.
Wiele osób wyrażało wdzięczność władzom miasta Radomia i biskupowi Diecezji Radomskiej za możliwość skorzystania z takiej właśnie Poradni, mającej na celu przede wszystkim ratowanie małżeństwa i przywracaniu właściwych relacji w małżeństwie i rodzinie.
Program ?Powrót nadziei?
W ramach pomocy małżeństwom, które doświadczyły śmierci bliskiej osoby, a szczególnie dziecka, został zrealizowany program ?Powrót nadziei?. Te przeżycia stały się przyczyną głębokich kryzysów w małżeństwach, które zaowocowały depresją, zagubieniem sensu życia, poczucia wyobcowania. W spotkaniach wzięło udział 14 osób. Odbyto 10 spotkań, w czasie których obecni byli: psycholog, doradca życia rodzinnego i duszpasterz rodzin. Dzięki tym spotkaniom osoby te mogły wypowiedzieć swoje emocje, uświadomiły sobie potrzebę życia dla innych dzieci, uzyskały wewnętrzny spokój, wsparcie psychologiczne, religijne.
Wszyscy specjaliści:
- dążyli do ratowania rozpadających się małżeństw i jednania zwaśnionych stron;
- ukazywali pozytywną wizję małżeństwa i rodziny jako jednego i nierozerwalnego związku mężczyzny i kobiety, mającego na celu dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa;
- wspierali młodych ludzi przy podejmowaniu ważnych decyzji życiowych: tj. wybór drogi życiowej, przygotowanie się do małżeństwa, uczenie metod planowania rodziny;
- upowszechniali wiedzę z zakresu prawa małżeńskiego, psychologii, teologii, aby służyć rozwojowi i umacnianiu małżeństwa, a także ochronie przed kryzysem i nabywaniu umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.
Ponadto promowano działalność Poradni w mediach m.in. audycji radiowej ?Drogowskazy wiary? w radiu ?Plus?, Internecie, w tygodniku ?Gość Niedzielny?.
Współpracowano z różnymi instytucjami wspierającymi rodzinę m.in.: Urząd Miasta Radomia, samorządowcami, MOPS, szkoły, Telefon Zaufania ?Linia Braterskich Serc?, ?Caritas? Diecezji Radomskiej, Radomskie Środowisko ?Inicjatywa?, Polskie Centrum Mediacji, parafiami radomskimi, nauczycielami i katechetami.
Na ręce Prezydenta Miasta Radomia wyrażamy wdzięczność za zrozumienie ogromnych zagrożeń i trudności, z jakimi borykają się współczesne małżeństwa i rodziny w Polsce. W naszym mieście Radomiu małżeństwa borykają się często z problemem rozstania, spowodowanego wyjazdem za pracą za granicę, czy do innego miasta, bezrobociem, biedą, przemocą, dysfunkcjami, spowodowanymi nadużywaniem alkoholu. W tych problemach sami nie dadzą sobie rady. Potrzebna jest im pomoc i współpraca wszystkich osób i instytucji, takich jak państwo i Kościół.