Sprawozdanie z działalności Specjalistycznej Poradni Rodzinnej ?Domowe Ognisko? za rok 2011
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna została powołana dekretem biskupa Zygmunta Zimowskiego 14 grudnia 2007 r. Jej siedziba mieści w Radomiu, przy ul. Malczewskiego 1.
Wiele małżeństw i rodzin przeżywa różne poważne problemy związane z nieumiejętnością komunikacji, uczciwością małżeńską, z rozłąką, z problemami na tle finansowym, w niepoukładanych relacjach wewnątrzmałżeńskich, kontaktach z dziećmi czy rodzicami. W związku z tym wiele małżeństw nie radzi sobie z agresją spowodowaną nadużywaniem alkoholu, uzależnieniem od Internetu, hazardu. W wielu małżeństwach dochodzi do przemocy fizycznej, psychicznej, wykorzystywania seksualnego. Widać także problemy rodziców związanych z wychowaniem dzieci.
Istnieje zatem ogromne zapotrzebowanie na korzystanie z pomocy specjalistów w dziedzinie małżeńskiej i rodzinnej. Jest to także duże wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za życie społeczne: samorządów, Kościoła, instytucji pozarządowych aby dać wsparcie małżonkom przeżywającym różne kryzysy.
W Specjalistycznej Poradni Rodzinnej udzielano porad zwaśnionym małżonkom, wsparcia małżeństwom rodzino w trudnościach.
W roku 2012 poszczególni specjaliści udzieli 896 porad. Osoby korzystające z Poradni:
- otrzymały pomoc psychologiczną, prawną, pedagogiczną, medyczną, duszpasterską, mediacyjną;
- otrzymały wiedzę z zakresu psychologii, prawa, medycyny, metod planowania rodziny, wskazań Kościoła odnośnie małżeństwa i rodziny;
- otrzymały jasne przesłanie dotyczące ratowania małżeństwa jako dobra samych małżonków i ich dzieci;
- w bardziej świadomy sposób podjęły obowiązki wynikająca z przysięgi małżeńskiej i posiadania dzieci;
- otrzymały wsparcie w przezwyciężaniu kryzysów małżeńskich spowodowanych przez: konflikty, zdradę, rozłąkę, odejście współmałżonka, wpływ osób trzecich;
- uzyskały pomoc w radzeniu sobie ze stresem, przeżyciami traumatycznymi tj.: przemoc, śmierć współmałżonka, dziecka, dokonaną aborcję;
- nabyły umiejętności pokojowego rozwiązywania nabrzmiałych problemów.
Wiele osób wyrażało wdzięczność władzom miasta Radomia i biskupowi Diecezji Radomskiej za możliwość skorzystania z takiej właśnie Poradni, mającej na celu przede wszystkim ratowanie małżeństwa i przywracaniu właściwych relacji w małżeństwie i rodzinie.
W ramach pracy Poradni realizowany był program ?Geniusz kobiety?. Program był adresowanych szczególnie do kobiet zmagających się z różnymi problemami w życiu osobistym, małżeńskim, rodzinnym, zawodowym. Miał na celu podnieść poczucie własnej wartości, pomoc w radzeniu sobie z wyzwaniami współczesności. Prowadzili go: Doradca Życia Rodzinnego. Psycholog oraz Dyrektor Poradni. W ramach programu odbyto 10 spotkań. W programie uczestniczyło 23 osoby.
Dodatkowo zorganizowano cykl spotkań dla narzeczonych i małżonków. Zatytułowano go: ?Wybór drogi życia ? cele i zadania małżeństwa?. Program miał na celu ukazanie małżeństwa jako drogi życiowej, ukazanie ról przypadających kobiecie jako żonie i matce, mężczyźnie jako mężowi i ojcu oraz właściwych reakcji w małżeństwie i rodzinie i odpowiedzialności rodziny za społeczeństwo. Spotkania prowadzili: Dyrektor Poradni, doradca życia rodzinnego, psycholog. W spotkaniach uczestniczyło 14 osób. Spotkania miały charakter wykładów, pogadanek, warsztatów. W sumie odbyło się 10 spotkań.
Ponadto zorganizowano grupę wsparcia dla kobiet w okresie premenopauzy. Omówiono sytuację psychofizyczną kobiet w tym okresie, uczono rozwiązywać karty obserwacji. Kobiety zaopatrzono w publikacje: ?Rozpoznawanie okresowej płodności małżeństwa? oraz ?Kiedy jestem płodna??. Spotkania odbywały się w formie dwugodzinnych warsztatów.
Ponadto promowano działalność Poradni w mediach m.in. audycji radiowej ?Drogowskazy wiary? w radiu ?Plus?, Internecie, w tygodniku ?Gość Niedzielny?.
Współpracowano z różnymi instytucjami wspierającymi rodzinę m.in.: Urząd Miasta Radomia, samorządowcami, MOPS, szkoły, Telefon Zaufania ?Linia Braterskich Serc?, ?Caritas? Diecezji Radomskiej, Radomskie Środowisko ?Inicjatywa?, Polskie Centrum Mediacji, parafiami radomskimi, nauczycielami i katechetami.
Na ręce Prezydenta Miasta Radomia wyrażamy wdzięczność za zrozumienie ogromnych zagrożeń i trudności, z jakimi borykają się współczesne małżeństwa i rodziny w Polsce. W naszym mieście Radomiu małżeństwa borykają się często z problemem rozstania, spowodowanego wyjazdem za pracą za granicę, czy do innego miasta, bezrobociem, biedą, przemocą, dysfunkcjami, spowodowanymi nadużywaniem alkoholu. W tych problemach sami nie dadzą sobie rady. Potrzebna jest im pomoc i współpraca wszystkich osób i instytucji, takich jak państwo i Kościół.