Sprawozdanie z działalności Specjalistycznej Poradni Rodzinnej ?Domowe Ognisko? za rok 2013

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna ?Domowe Ognisko, powołana dekretem biskupa Zygmunta Zimowskiego 14 grudnia 2007 r., mieści w Radomiu, przy ul. Malczewskiego 1. Jej funkcjonowanie jest możliwe dzięki finansowemu wsparciu Prezydenta Miasta Radomia, Andrzeja Kosztowniaka oraz użyczeniu lokalu przez Kurię Diecezji Radomskiej.

Swoją działalność opiera na katolickiej wizji małżeństwa i rodziny, jako związku opartego na małżeńskim związku mężczyzny i kobiety, skierowanemu ku ich wzajemnemu dobru oraz zrodzeniu i wychowaniu potomstwa.

Małżeństwo i rodzina we współczesnym świecie przeżywa dużo problemów i kryzysów. Często nie są wstanie sami sobie poradzić z tymi problemami. Potrzebują specjalistycznej pomocy ze strony Kościoła czy innych instytucji. Specjalistyczna Poradnia Rodzinna wychodzi naprzeciw tym sytuacjom i pomaga małżeństwom i rodzinom, znajdującym się w sytuacji kryzysowej.

W ramach spotkań z poszczególnymi specjalistami udzielano porad małżonkom i rodzinom przeżywającym trudności i kryzysy małżeńskie. Pomoc była świadczona w formie indywidualnych rozmów, konsultacji psychologicznych, terapii indywidualnej, terapii grupowej, pomocy prawnej. Prowadzone były warsztaty oraz treningi.

 

Osoby korzystające z Poradni:

?         otrzymały pomoc psychologiczną, prawną, pedagogiczną, medyczną, duszpasterską, mediacyjną;

?         otrzymały wiedzę z zakresu psychologii, prawa, medycyny, metod planowania rodziny, wskazań Kościoła odnośnie małżeństwa i rodziny;

?         otrzymały jasne przesłanie dotyczące ratowania małżeństwa jako dobra samych małżonków i ich dzieci;

?         w bardziej świadomy sposób podjęły obowiązki wynikająca z przysięgi małżeńskiej i posiadania dzieci;

?         otrzymały wsparcie w przezwyciężaniu kryzysów małżeńskich spowodowanych przez: konflikty, zdradę, rozłąkę, odejście współmałżonka, wpływ osób trzecich;

?         uzyskały pomoc w radzeniu sobie ze stresem, przeżyciami traumatycznymi tj.: przemoc, śmierć współmałżonka, dziecka, dokonaną aborcję;

?         nabyły umiejętności pokojowego rozwiązywania nabrzmiałych problemów.

 

W roku 2012 poszczególni specjaliści udzieli 573 porad:

?         duszpasterz rodzin ? 91 porad

?         psycholog ? 127 porad

?         prawnik świecki ? 73 porad

?         prawnik kanonista ? 44 porad

?         doradca Życia Rodzinnego -110 porad

?         pedagog ? 128 porad.

Ponadto udzielono 26 porad drogą elektroniczną. Z porad skorzystało 390 osób, w tym 108 rodzin. Osoby te korzystały z porad indywidualnych oraz terapii indywidualnej i małżeńskiej.

Zorganizowano grupy wsparcia dla małżeństw z problemami dotyczącymi komunikacji małżeńskiej, z problemami dotyczącymi uzależnień. Zorganizowano grupę wsparcia dla kobiet chcących się nauczyć zasad odpowiedzialnego rodzicielstwa, dla kobiet w okresie premenopauzy i menopauzy. Zorganizowano grupę wsparcia dla małżeństw, które doświadczyły śmierci swojego dziecka.

Osoby te niejednokrotnie doświadczyły przemocy w małżeństwie i rodzinie, zdrady. Spotkania pomogły im przezwyciężyć nabrzmiałe problemy i odnaleźć drogę wyjścia.

Ponadto promowano działalność Poradni w mediach m.in. audycji radiowej ?Drogowskazy wiary? w radiu ?Plus?, Internecie, w tygodniku ?Gość Niedzielny?.

 

W naszym mieście Radomiu małżeństwa borykają się często z problemem rozstania, spowodowanego wyjazdem za pracą za granicę, czy do innego miasta, bezrobociem, biedą, przemocą, dysfunkcjami, spowodowanymi nadużywaniem alkoholu. W tych problemach sami nie dadzą sobie rady. Potrzebna jest im pomoc i współpraca wszystkich osób i instytucji, takich jak państwo i Kościół.

 

Ks. Sławomir Adamczyk

Duszpasterz Rodzin Diecezji Radomskiej