Sprawozdanie z działalności Specjalistycznej Poradni Rodzinnej ?Domowe Ognisko? za rok 2015

 

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna ?Domowe Ognisko istnieje na mocy dekretu biskupa Zygmunta Zimowskiego od 14 grudnia 2007 r. Ma swoją siedzibę w Radomiu, przy ul. Malczewskiego 1. Za funkcjonowanie Poradni odpowiada Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej. Od strony finansowej jej funkcjonowanie jest możliwe dzięki finansowemu wsparciu władz Miasta Radomia.

 

 

Poradnia swoją działalność opiera na wizji małżeństwa i rodziny, jako związku opartego na małżeństwie mężczyzny i kobiety, które jest skierowane ku ich wzajemnemu dobru oraz zrodzeniu i wychowaniu potomstwa. 

 

Małżeństwo i rodzina we współczesnym świecie przeżywa wiele problemów i kryzysów. Często małżonkowie nie są w stanie sami sobie poradzić z tymi problemami. Potrzebują specjalistycznej pomocy ze strony Kościoła czy innych instytucji. Specjalistyczna Poradnia Rodzinna wychodzi naprzeciw tym sytuacjom i pomaga małżeństwom i rodzinom, znajdującym się w sytuacji kryzysowej.

W ramach spotkań z poszczególnymi specjalistami udzielano porad małżonkom i rodzinom przeżywającym trudności i kryzysy małżeńskie. Pomoc była świadczona w formie indywidualnych rozmów, konsultacji psychologicznych, terapii indywidualnej, terapii grupowej, pomocy prawnej. Prowadzone były warsztaty oraz treningi.

Osoby korzystające z Poradni:

?         otrzymały pomoc psychologiczną, prawną, pedagogiczną, duszpasterską,

?         otrzymały wiedzę z zakresu psychologii, prawa, metod planowania rodziny, wskazań Kościoła odnośnie małżeństwa i rodziny;

?         otrzymały jasne przesłanie dotyczące ratowania małżeństwa, jako dobra samych małżonków i ich dzieci;

?         w bardziej świadomy sposób podjęły obowiązki wynikające z przysięgi małżeńskiej i posiadania dzieci;

?         otrzymały wsparcie w przezwyciężaniu kryzysów małżeńskich spowodowanych przez: konflikty, zdradę, rozłąkę, odejście współmałżonka, wpływ osób trzecich;

?         uzyskały pomoc w radzeniu sobie ze stresem, przeżyciami traumatycznymi tj.: przemoc, śmierć współmałżonka, dziecka, dokonaną aborcję;

?         nabyły umiejętności pokojowego rozwiązywania nabrzmiałych problemów.

 

W 2015 roku Specjalistyczna Poradnia Rodzinna funkcjonowała od lutego go końca grudnia, z przerwą urlopową w lipcu, od poniedziałku do piątku przez cztery godziny dziennie. Poszczególni specjaliści przyjmowali zainteresowanych po wcześniejszym uzgodnieniu godziny spotkań.

Poszczególni specjaliści udzielili następujących porad:

Dyrektor poradni ? 103 porady,

Psycholog ? 123 porady,

Prawnik świecki ? 79 porad,

Prawnik kanonista ? 52 porady,

Doradca Życia Rodzinnego -123 porady,

Pedagog ? 113 porad.

Razem wszyscy specjaliści udzielili 593 porady. Ponadto udzielono 25 porad drogą elektroniczną i około 235 porad drogą telefoniczną.

Z porad skorzystało 488 osób, w tym 80 małżeństw i 18 rodzin.

Przeprowadzono 42 terapie indywidualne, 31 terapii małżeńskich, 18 terapii rodzinnych
i 2 terapie grupowe.

Zorganizowano grupy wsparcia dla małżeństw z problemami dotyczącymi komunikacji w małżeństwie, z problemem alkoholowym w rodzinie. Ponadto zorganizowano grupę wsparcia dla kobiet chcących nauczyć się zasad odpowiedzialnego rodzicielstwa. Zorganizowano grupę wsparcia dla kobiet w okresie premenopauzy i menopauzy.

Zorganizowano grupę wsparcia dla małżeństw, które doświadczyły śmierci swojego dziecka. Odbyto spotkania z tymi osobami. Omówiono sytuację psychofizyczną tych osób, uczono radzenia sobie z nabrzmiałymi problemami, wspierano ich w żałobie i wskazywano, jak pomóc sobie w cierpieniu.

Zorganizowano otwarte spotkania szkoleniowe mające na celu ukazanie małżeństwa, jako związku mającego na celu miłość kobiety do mężczyzny oraz zrodzenia i wychowania dzieci. Wskazano na zagrożenia małżeństwa i rodziny w dzisiejszym świecie.

Osoby korzystające z Poradni niejednokrotnie doświadczały przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej w małżeństwie i rodzinie i szukały pomocy w tym zakresie. Wielu małżonków nie dochowało wierności małżeńskiej.

Osoby korzystające z Poradni miały dostęp do czasopism: ?Miłujcie się?, ?Głos dla życia?, ?Tak rodzinie?, książek, otrzymywały ulotki informacyjne, publikacje: ?Życie po rozwodzie? oraz ?Przytul mnie, choć na chwilę?, ?Jak być twórczym mężem, żoną?, ?Gdy umiera ktoś bliski?, ?Rodzice w separacji?. Rozdawano także czasopismo ?Zbliżenia?, ?Dobre Nowiny?, których tematyka odpowiada omawianym problemom.

W naszym mieście Radomiu małżeństwa borykają się często z problemem rozstania, spowodowanego wyjazdem za pracą za granicę, czy do innego miasta, bezrobociem, biedą, przemocą, dysfunkcjami, spowodowanymi nadużywaniem alkoholu. W tych problemach sami nie dadzą sobie rady. Potrzebna jest im pomoc i współpraca wszystkich osób i instytucji, takich jak państwo i Kościół.

Ks. Sławomir Adamczyk

 

Duszpasterz Rodzin Diecezji Radomskiej